Zastupitelé rozhodli o vyšší dani z nemovitosti. „Dvojkový“ koeficient pomůže městu udržet svoz odpadu i s opravou ulic

Rekonstrukce střechy na základní škole Komenského, rekonstrukce ulice Malinovského. Opravy chodníků, výstavba parkovacích stání, veřejného osvětlení související s rekonstrukcí silničního průtahu městem, která odstartuje na jaře příštího roku.

Nejen to jsou investice, které chce město v následujících měsících spustit a dotáhnout do konce. V dalších letech Slavkov čekají také velké investice do školství. Kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám, při kterých bude městská pokladna nejspíše o deset až dvacet milionů ročně chudší než byl dosavadní vývoj, vedení města stojí před nelehkým úkolem jak klíčové projekty nezastavit, zajistit dosavadní služby občanům a pokračovat v nezbytném rozvoji města.

[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
Klíčové akce příštího roku – zahájení opravy průtahu městem a rekonstrukce střechy na Základní škole Komenského

Přečtěte si o klíčových projektech více zde

[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]

Město už v letošním roce snížilo rozpočet o deset milionů korun. Odčerpalo volné finanční prostředky z fondů příspěvkových organizací, snížilo jejich i své provozní výdaje. Další škrty se projeví v rozpočtu na rok 2021, který nyní vzniká. V rezervním fondu města jsou uschovány z minulého „přebytkového“ období také další peníze čekající na spuštění investičních akcí.

„Představa, že budeme neustále škrtat na provozních výdajích, abychom udrželi investice ve městě je bohužel těžko proveditelná. Troufám si říct, že tohoto nelehkého úkolu jsme se zhostili už v minulých letech a ve většině příspěvkových organizací fungují „na doraz“ už dlouho,“ uvedl starosta Michal Boudný.

Nepopulární, ale nutný krok k udržení rozvoje města

Zastupitelé se proto na svém posledním zasedání rozhodli učinit nepopulární, ale pro udržení chodu města nezbytný, krok. Slavkov, který patřil již od roku 1993, k městům s nejnižší sazbou daně z nemovitosti, bude od nového roku patřit mezi města s takzvaným „dvojkovým“ koeficientem.

 

„Daň z nemovitosti je jedinou daní, jejíž výši určuje místní samospráva a peníze z ní putují přímo do rozvoje města. Měli jsme na výběr zvolit koeficient od jedné do tří s dalšími odlišnosti v jednotlivých typech nemovitostí. Rozhodli jsme se jít zlatou střední cestou, po které se mnoho měst a obcí (například Šlapanice, Kuřim, Tišnov, Rosice…) vydalo už před mnoha lety. Naše město v tomto ohledu patřilo k „nejlevnějším“ lokalitám. S ohledem na jeho nezbytný rozvoj a každoroční boj o peníze tento model nejde držet do nekonečna. Jakkoli je nyní nepopulární a nedělá se nám snadno,“ vysvětlila místostarostka města Marie Jedličková.

 

Například majitel rodinného domu, za který mu byla dosud vyměřena daň ve výši 320 korun ročně, v květnu příštího roku zaplatí 600 korun. Byt o výměře 60 m2 byl dosud zatížen daní 230 korun. Na složence se v příštím roce objeví částka 576 korun. Navýšení daně se dotkne i podnikatelů. Zatímco v posledních 27 letech za výrobní dílnu a prodejnu o výměře 100 m2odváděli 1000 korun ročně, od příštího roku se tato částka zvýší na 3000 korun. Ve městech jako například Rousínov nebo Ivančice, kde platí maximální „trojkový“ koeficient by byla daň vyměřena na 4500 korun. Vyšší koeficient se nedotkne majitelů zahrad a polí.  Tímto nastaveným modelem přiteče do městské pokladny o téměř šest milionů korun ročně více.

 

„Jsou to velké peníze, za které zejména udržíme ojedinělý svoz a zpracování biologického odpadu i finanční ztrátu z hospodaření s komunálním odpadem bez nutnosti zdražování známek na popelnice. Už nyní na tyto neustále zdražující se služby město doplácí přes čtyři miliony korun. Bohužel nás čekají i možné další výpadky kvůli rušení superhrubé mzdy. Takové výpadky už by mohly plánované investice zbrzdit,“ dodal starosta Michal Boudný.  Podle něj bude i nadále pro město prioritní mít připravené projekty tak, aby měly šanci na úspěch v chystaných dotačních výzvách.

 

Typový příklad zdanění nemovitostí

nemovitost Daň 2020 (Kč) Daň 2021 (Kč)
Obytný dům, 100 m2 bez dalšího nadzemního podlaží 320 600
Zahrada, pole, 1 ha 924 924
Byt, 2+1, 60 m2 230 576
Garáž, 20 m2 160 480
Chata, 30 m2 bez dalšího nadzemního podlaží 180 540
Objekt využitý převážně jako dílna, 100 m2 1 000 3 000
Objekt využitý převážně jako prodejna, 100 m2 1 000 3 000

 

stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitostí platnost
do 31. 12. 2020 od 1. 1. 2021
změna místního koeficientu 1 2
změny koeficientů § 6/11
STAVEBNÍ POZEMEK 1,6 2
STAVBA K INDIVIDUÁLNÍ REKREACI VČETNĚ RODINNÝCH DOMŮ VYUŽÍVANÝCH K INDIVIDUÁLNÍ REKREACI 1 1,5
STAVBA PLNÍCÍ DOPLŇKOVOU FUNKCI KE STAVBĚ PRO INDIVIDUÁLNÍ REKREACI 1 1,5
GARÁŽ VYSTAVĚNÁ ODDĚLENĚ OD OBYTNÉHO DOMU 1 1,5
STAVBA PRO PODNIKATELSKOU ČINNOST: ZEMĚDĚLSKÁ PRVOVÝROBA, LESNÍ A VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ 1 1,5
STAVBA PRO PODNIK. ČINNOST: PRŮMYSL, STAVEBNICTVÍ, DOPRAVA, ENERGETIKA, OSTATNÍ ZEMĚDĚLSKÁ VÝROBA 1 1,5
STAVBA PRO PODNIKATELSKOU ČINNOST: OSTATNÍ PODNIKATELSKÁ ČINNOST 1 1,5
BYT 1,6 2
SAMOSTATNÝ NEBYTOVÝ PROSTOR URČENÝ K PODNIKÁNÍ – ZEMĚDĚLSKÁ PRVOVÝROBA, LESNÍ A VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ 1 1,5
SAMOSTATNÝ NEBYT. PROSTOR URČENÝ K PODNIK. – PRŮMYSL, STAVEBNICTVÍ, DOPRAVA, ENERGETIKA, OST. ZEM. VÝR. 1 1,5
SAMOSTATNÝ NEBYTOVÝ PROSTOR URČENÝ K PODNIKÁNÍ – OSTATNÍ PODNIKATELSKÁ ČINNOST 1 1,5
SAMOSTATNÝ NEBYTOVÝ PROSTOR URČENÝ K VYUŽITÍ JAKO GARÁŽ 1 1,5
OSTATNÍ SAMOSTATNÉ NEBYTOVÉ PROSTORY 1,6 2