Slavkov je třetím nejlepším místem pro život v Česku

Statistici zveřejnili index kvality života pro rok 2020. Slavkov v porovnání s 205 městy získal třetí příčku. Hned za Říčanami a Prahou. Index kvality života porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví a životního prostředí, materiálních podmínek a vzdělání i vztahů mezi lidmi v obcích s rozšířenou působností.

Sociologové a datový experti, kteří nastavili kritéria pro porovnávání 206 obcí s rozšířenou působností včetně Prahy, určili 29 ukazatelů ve třech základních oblastech:

  1. Zdraví a životní prostředí – zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí
  2. Materiální zabezpečení a vzdělání – zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání
  3. Vztahy a služby– zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů

 

Slavkov se ocitl „na bedně“ zejména díky pozitivnímu přírůstku obyvatelstva a faktu, že ve městě zůstávají mladí lidé. V těchto kategoriích je absolutní vítězem v Česku. Slavkov má také v porovnání s jinými místy nadstandardní počet lékáren, bankomatů nebo praktických a dětských lékařů. Velmi dobře si stojí i v jednotlivých oblastech týkajících se materiálního zabezpečení občanů. Slavkované se jen zřídka ocitnou v hmotné nouzi nebo exekuci. (index 8,9 a 9 z 10). Zajímavý je také pohled na počet restaurací. V tomto ohledu patří Slavkovu 9. příčka v republice a je „dvojkou“ v Jihomoravském kraji. Město také v občanské uvědomělosti – řadí se mezi obce s nejvyšším zájmem o obecní a krajské volby.

Přetlak obyvatel a jejich nároků má samozřejmě i stinné stránky. Ty se odrazily zejména v oblasti kapacity mateřských škol i finanční dostupnosti bydlení.  Problematická je také oblast kvality ovzduší a železničního napojení.

„Výsledky průzkumu jsou na jednu stranu velmi potěšující, na druhou stranu je to obrovský závazek. I zde se více než kdy jindy ukazuje fakt, že každá mince má dvě strany. Se zvýšenou poptávkou i tlakem na rozvoj města samozřejmě vznikají problémy, které se musí řešit možná mnohem rychleji a urgentněji, než tomu je v jiných regionech. Samozřejmě si uvědomuje, že počet míst v mateřské škole je již nedostačující a podnikáme kroky k tomu, aby se co nejdříve začalo se stavbou přístavby školky na Koláčkově náměstí. Faktem ale je, děti si v ní budou hrát až za několik let. A to ještě nevíme, jak moc naše plány zkříží aktuální ekonomická krize dopadající zejména na rozpočty měst a obcí,“ uvedl starosta Michal Boudný.

Zveřejněná data ještě stále pracují s fakty roku 2019. V celkovém hodnocení se tak do nich nepromítla například výrazná novinka – otevření nového supermarketu u městského obchvatu. „Věřím, že kvalitu života v našem městě také výrazně zlepší rekonstrukce silničního průtahu městem i otevření dalšího obchodního centra v bývalém cukrovaru na jaře příštího roku,“ dodal starosta Boudný.

Detailní výsledky Indexu kvality života najdete na stránkách obcevdatech.cz.

 

Metodika projektu
Metodika se opírá o princip, že vyšší kvalita života je tam, kde je zdravé prostředí, dostupná zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení, vzdělání), dostatečné služby a zdravé vztahy mezi lidmi. Projekt porovnává dostupnost těchto prvků v jednotlivých obcích.

 

Kde se nejlépe žije v Česku?

  1. Říčany
  2. Praha
  3. Slavkov u Brna
  4. Brandýs nad Labem / Stará Boleslav
  5. Černošice
  6. Hustopeče
  7. Brno
  8. Třeboň
  9. Židlochovice
  10. Turnov