Igelitové sáčky do bioodpadu nepatří! Aneb jak správně třídit zelený odpad
Možná vás to taky někdy zlákalo: loupete brambory do igelitového sáčku a pak byste ho nejraději hodili do hnědé popelnice. Jenže malá chyba může mít fatální následky. Průhledný sáček nebo pytel na odpad může v kompostárně nadělat tolik škody, že to stroje nemusí hned tak rozdýchat a kompostárnu to na nějaký čas vyřadí z provozu. Navíc třídění bioodpadu přísně kontroluje Státní inspekce životního prostředí a ta je v posledních měsících hodně přísná. Například v Napajedlech za nalezené „igeliťáky“ udělila městu pokutu 40 tisíc korun s pohrůžkou, že byla ještě mírná. Zákon jí umožňuje vyměřit pokutu až půl milionu korun.
A co se děje s bioodpadem v našem městě?
Popelnice a kontejnery na biologický odpad vyváží Technické služby začátkem každého lichého týdne dle svozového plánu. Město vlastní a provozuje kompostárnu, kde se zelený odpad zpracuje a využije. Ve Slavkově vydáváme vyrobený kompost zdarma a to v ulici Zámecká (bývalá Panská škola) každou lichou středu od 14:00 – 17:00 až do konce svozové sezóny (většinou koncem října podle počasí).
Každá domácnost měla v loňském roce možnost se zdarma vybavit hnědou nádobou nebo kompostérem. Jen v uplynulém roce město Slavkov díky dotaci rozdalo mezi občany téměř 400 hnědých 240litrových nádob a 400 kompostérů. Několik desítek hnědých popelnic je ještě stále k vyzvednutí zdarma v areálu Technických služeb.
V současné době tak zaměstnanci Technických služeb každých čtrnáct dní sváží téměř 700 nádob na biologicky rozložitelný odpad. Jen v roce 2018 svezly a připravily na kompostování celkem 570 tun biologicky rozložitelného odpadu. Městská zeleň čítala 200 tun a občané vyseparovali 370 tun.
Děkujeme všem občanům, kteří se zapojili do unikátního systému třídění biologického odpadu v našem městě. Slavkov u Brna bylo jedno z prvních měst v České republice, které zavedlo plošný svoz a zpracování ještě mnohem dříve, než to byla zákonná povinnost pro všechny obce.