Výsledky architektonické soutěže na novou svazkovou školu Dr. Václava Kounice
Dobrovolný svazek obcí Dr. Václava Kounice vyhlašuje výsledky architektonické soutěže Svazková základní škola Dr. Václava Kounice, Slavkov u Brna.
- místo
Atelier 99 s.r.o. a Účastník 2: UYO architekti s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Jan Skoumal
Spolupracovníci: Ing. arch. Ludmila Jankovichová, Ing. arch. Jaroslav Habarta
Porota kladně hodnotila, že urbanistický koncept návrhu dobře řeší vazby na město i na autobusový terminál, vhodně hierarchizuje venkovní prostory, zbytečně nezatahuje dopravu do hloubky území a umožňuje bez dalších podmiňujících investic realizaci školy. Orientace hlavního vstupu je přínosná, stejně jako vztah vstupního prostranství k jezírku, k autobusovému terminálu i k městu. Porota upozornila, že je nutno prověřit funkčnost předloženého provozního řešení v případě, že bude nutno ponechat stávající podobu komunikací a objektů autobusového terminálu.
K provoznímu řešení návrhu porota konstatovala, že tento návrh přináší širokou škálu a velké množství společných vnitřních prostor (schodiště, stupně…), a to v míře možná až ekonomicky příliš náročné. Řešení halových šaten v 1. NP se jeví plošně neúsporné až maximalistické. Porota doporučila v tomto ohledu redukci ve prospěch ekonomie návrhu a projektu. Jako slabina provozního řešení se porotě jevila komplikovaná provozní vazba mezi šatnami a venkovními sportovišti.
Porota konstatovala, že zvolené horní prosvětlení bude přínosem pro vnitřní prostředí školy, tvar pilové střechy bude navíc vytvářet výraznou siluetu – znak nové budovy. Zároveň porota upozornila, že architektonické a konstrukční řešení pilové střechy je nutné s ohledem na výše řečené detailně dopracovat.
Porota poukázala na fakt, že návrh nad velkou tělocvičnou umisťuje další dvě podlaží tradiční skeletové konstrukce. Tyto nosné konstrukce i konstrukce stropu nad tělocvičnou budou mít v reálu jinou podobu, než je v prezentovaném řešení. Tento fakt podle názoru odborné poroty nemusí být nutně slabou stránkou návrhu, je však nutné řešení konstrukce pečlivě dopracovat, zejména s ohledem na architekturu a ekonomii návrhu.
panely ke stažení zde textová část ke stažení[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
- místo
Pelčák a partner architekti, s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Petr Pelčák
Kladem tohoto návrhu je jasný a srozumitelný urbanistický koncept jediného výrazného monobloku. Se zvolenou formou je spojena malá zastavěnost školního pozemku. Pozemek je navíc přehledně provozně řešen a orientace vně i uvnitř navržené školy je tak velmi snadná.
Za slabinu návrhu porota označila nedůsledné řešení nivelety terénu (výškový rozdíl mezi ul. Nerudovou a hlavním vstupem do školy je cca 3 m), kdy bude nástupní plocha mezi komunikací a hlavním vstupem ve skutečnosti ve větším sklonu. Jako problematické se porotě jevilo řešení dopravy, kdy obsluha parkovacích stání a výjezd K+R by v praxi znamenal nežádoucí zvýšení průjezdu ulicí Nerudovou.
Porota hodnotila prostorové propojení všech vnitřních úrovní jako srozumitelné a dobře uspořádané. Zároveň však hodnotitelé podotkli, že jednostranná orientace schodišť v atriích výrazně prodlužuje cestu mezi západní částí 1. a 3. NP. Za diskutabilníporota považuje velkou hloubku jídelny.
Konstrukční princip je založen na skeletu o čtvercových polích, což je jasná a logická volba. Je však nutné posoudit maximální možnou hloubku tříd z hlediska osvětlení.
panely ke stažení zde textová část ke stažení[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
- místo
Ing. arch. Pavel Jura
Autoři: Ing. arch. Pavel Jura a Ing. arch. Pavel Steuer
Spolupracovníci: Ing. arch. Aleš Hartl, Ing. arch. Jakub Slováček, Ing. arch. Vratislav Zíka, Ing. Jiří Cihlář (Cevre s.r.o.)
Porota konstatovala, že tento návrh je založen na pavilonové dispozici, tedy na srozumitelném a praxí ověřeném principu vnitřního provozu (trojtrakt s učebnami po obou stranách chodby). Návrh je racionální a vytváří kvalitní vnitřní i venkovní prostředí. Kladem návrhu je jeho zacházení s niveletou stávajícího terénu. Také řešení a orientace vstupního prostranství umožňuje nekonfliktní vazbu mezi školou a městem. Za klad porota označila také vzájemný vztah sportovišť a dobrou hierarchizaci venkovních prostor. Vazba na ulici ČSA má dle poroty potenciál stát se ještě silnější po případné přestavbě autobusového terminálu v budoucnu.
Naopak umístění hromadných šaten v exponované poloze mezi hlavními vstupy podle poroty vyvolává otázky o kvalitě takto vymezeného vstupního prostoru školy. Řešení vnitřních prostor je přehledné a funkční, dvojice prostorově zajímavých schodišť uprostřed dvoran se stanou ohniskem života školy. Porota konstatovala, že toto dispoziční řešení je vhodné také z hlediska dohledu o přestávkách.
Provozní slabinou návrhu je umístění malé tělocvičny a auly v úrovni 2. NP, což vede ke komplikovanému přístupu veřejnosti. Porota podotkla, že objekt školy není jasně orientovaný, všechny jeho strany jsou de facto identické.
[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
- místo
TŘI.ČTRNÁCT architekti s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Ondrej Palenčar
Spoluautor: Ing.arch. Adam Koten
[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
panely ke stažení - místo
re:architekti studio s.r.o.
Autoři: MgA. Ondřej Synek, Ing. arch. Jan Vlach, Ing. arch. David Pavlišta, Ing. arch. Jiří Žid
Spolupracovníci: Ing. arch. Tereza Psotková Ing. arch. MgA. Alžběta Widholmová, Ing. arch. Vojtěch Ružbatský, Ing. arch. Jan Čech, Ing. Jan Trafina, Ing. arch. David Pfann
[lsvr_separator type=“default“ margin_top=“medium“ margin_bottom=“medium“]
panely ke stažení zde - místo
SOA architekti, s.r.o.
Autoři: Ing. arch. Ondřej Píhrt, Ing. Štefan Šulek, Ing. arch. Ondřej Laciga, Ing. arch. Kateřina Luftová, Ing. arch. Petra Lálová
Spolupracovníci: Ing. arch. Sarah Sommerová, Ing. arch. Dalibor Dvořák, Bc. Filip Zelník, Bc. Alex Máslo, Ing. Květoslav Syrový