• lff

Logo Města Slavkov u Brna

úno22

MĚSTO SNIŽUJE CENY TEPLA

informace ilustrační foto.pngDíky společným nákupům energií s příspěvkovými organizacemi a vhodně zvolenému termínu město loni vysoutěžilo výhodné ceny zemního plynu a elektrické energie.

Tento fakt potěší především odběratele tepla z kotelny na Zlaté Hoře, kde již několik let cena tepla postupně zdražovala, současně s klesající spotřebou odběratelů. Díky nízké ceně zemního plynu tak především rodinné rozpočty ušetří přibližně deset procent nákladů na 1 GJ tepla. Například průměrná domácnost s bytem o výměře 65 metrů čtverečních tak v roce 2017 oproti vyúčtování z roku 2015 může ušetřit přibližně 1.000 korun.

Cena přitom může být v budoucnu ještě nižší. „V tomto roce provedeme kompletní rekonstrukci stárnoucí plynové kotelny vybudované v roce 1997. Investice ve výši 4 milionů korun pokryje téměř kompletní obnovu strojního zařízení kotelny, jež zajistí efektivnější provoz a úspory do budoucna. Zařízení navíc bude připraveno pro možnost rozšíření provozu o kogenerační jednotku. Ta díky výnosům z prodeje elektřiny a tepla a státem přidělené podpory, může náklady ještě více snížit.“ uvedl Vojtěch Lstibůrek z odboru správy majetku, investic a rozvoje.

Podle starosty Michala Boudného je zásadní, aby cena tepla z městských kotelen mohla konkurovat jiným zdrojům vytápění a přibližovala se cenám tepla v jiných městech. „Abychom mohli udržet centrální systém zásobování, musíme reagovat na vývoj na trhu. Proto jsme se loni zapojili do soutěže na společný nákup energií a výsledek nás mile překvapil - díky tomu se nám podařilo snížit cenu plynu o 41 procent. Levnější plyn tak spotřebovávají nejen městské kotelny, ale také městský úřad nebo technické služby.“ upřesnil starosta Michal Boudný.

Mimo kotelny na Zlaté Hoře město Slavkov u Brna provozuje ještě další plynové kotelny vytápějící například areál Polikliniky, Dům s pečovatelskou službou na ulici Polní, kotelnu pro tři bytové domy na sídlišti Nádražní, společenský dům Bonaparte, administrativní budovu na Koláčkově náměstí a kotelny pro všechny budovy Městského úřadu.

Do boxu

1 GJ tepla na Zlaté Hoře stál v loňském roce 748,71 korun.

Pro rok 2017 je cena stanovena na 663,19 Kč/GJ včetně 15% DPH u SBD Žuráň je nutné k ceně přičíst platby za elektrickou energii spotřebovanou předávací stanicí

vs